Pielgrzymi

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę5 sierpnia 2021 roku naszą parafię tradycyjnie odwiedzili pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę. Była to pielgrzymka inna niż te, które pamiętamy z poprzednich lat. Pielgrzymi spędzili chwilę na odpoczynku i modlitwie przy naszym zabytkowym kościele jak również posiłku w położonej nieopodal kościoła świetlicy wiejskiej.

To już 43 Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. Początki toruńskiego pielgrzymowania do Częstochowy sięgają połowy lat 70-tych poprzedniego stulecia, kiedy to mimo szykan ówczesnych władz udawało się organizować pierwsze pielgrzymki z tego regionu naszego kraju. W tamtych czasach jedyną uznawaną przez władze pielgrzymką na Jasną Górę pozostawała pielgrzymka warszawska. Pielgrzymi przebyli ponad 300 km, aby 12 sierpnia w godzinach popołudniowych dotrzeć przed oblicze Maryi, Królowej Polski. Ofiarując swój trud w najróżniejszych intencjach osobistych jak również nas wszystkich. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Eucharystia daje życie”, a w związku z zagrożeniem epidemiologicznym miała charakter symboliczny. Grupy miały skromną reprezentację lub pielgrzymowały w formie sztafety.

Pierwsi pielgrzymi pojawili się w naszej parafii po godz. 1000. Po krótkiej modlitwie i kilkunastominutowym odpoczynku wyruszali w dalszą drogę. Poczęstunek dla pielgrzymów ufundowali mieszkańcy Zielińska. Przedstawicielki tej wioski sprawnie wydały posiłek pielgrzymom z zachoiwaniem zasad reżimu sanitarnego. Ostatnich pielgrzymów, pełnych energii, pożegnaliśmy ok. godz. 1600.