Pielgrzymi

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

5 sierpnia 2020 roku naszą parafię tradycyjnie odwiedzili pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę. Była to pielgrzymka inna niż te, które pamiętamy z poprzednich lat. Pielgrzymi spędzili chwilę na odpoczynku i modlitwie przy naszym zabytkowym kościele jak również posiłku w położonej nieopodal kościoła świetlicy wiejskiej.

Czytaj więcej...

Serce Jezusa

Najświętsze Serce Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadająca na piątek po oktawie Bożego Ciała dopełnia miesiąc czerwiec szczególnie poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest nierozerwalnie związana ze świętem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przypadającym następnego dnia. Święta te mają wynagradzać rany zadawane Sercu Jezusa i Maryi.

Czytaj więcej...

Boże Ciało

Boże Ciało

"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28, 20). Jezus spełnia tę obietnicę, dając nam nie tylko Ducha Świętego, ale również samego siebie pod postacią chleba i wina. Przyjmując Komunię Świętą zostajemy włączeni w Boży plan zbawienia. "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym" (J 6, 54). Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma pomóc nam w należytym podziękowaniu za ten niezwykły dar.

Czytaj więcej...

Trójca Święta

Trójca Święta

Aktualizacja 11.06.2020

„W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” jakże często nie zwracamy uwagi na to codzienne wyznanie wiary w Trójjedynego Boga. W dzisiejszych czasach wszechobecnego uniwersalizmu, All-in-One czy kawy 3w1 nie robi na nas wrażenia ta Tajemnica. Z okazji odpustu ku czci Świętej Trójcy obchodzonego w kościele filialnym w Ruszkach poświęćmy chwile refleksji tej niepojętej Tajemnicy.

Czytaj więcej...

Komunikaty Kurii - cd.

Aktualizacja 30.05.2020

Od najbliższej niedzieli (31.05.2020) nie będzie już obowiązywać limit 1 osoby na 10 m kw. podczas sprawowanych liturgii w kościołach, ale nadal konieczne będzie noszenie maseczek ochronnych oraz utrzymywanie 2-metrowego dystansu. W związku ze zniesieniem przez władze państwowe obostrzeń dotyczących limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, z dniem 30 maja 2020 r. biskup włocławski Wiesław Mering odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.

Czytaj więcej...

Zesłanie Ducha Świętego

Duch Święty

"Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). Pięćdziesiątego dnia po Zmartwychwstaniu na zgromadzonych w wieczerniku apostołów i Maryję zstępuje Duch Święty. Dopełnia się i kończy okres świąt Paschalnych.

Czytaj więcej...

Komunikaty Kurii

Aktualizacja 23.04.2020

Z dniem 20 kwietnia, w życie wchodzi nowe zarządzenie Biskupa Włocławskiego w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii w związku z częściową zmianą regulacji prawnych dotyczących uczestnictwa wiernych w kulcie religijnym. Dokument uwzględnia rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia i z dnia 19 kwietnia 2020 roku uwzględniającym program „Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19” łagodzący obostrzenia związane z epidemią koronawirusa.

Czytaj więcej...

Wniebowstąpienie Pańskie

„Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba».” (Dz 1, 9-11)

Czytaj więcej...

Niedziela Miłosierdzia

Ogłoszenia parafialne

Od poniedziałku w kościele będzie mogła przebywać 1 osoba na 15m2. To pozwoli na uczestnictwo w Eucharystii w naszym kościele do 15 osób z wyłączeniem kapłanów oraz osób posługujących. Dodatkowo mamy obowiązek zasłaniania nosa i ust (maseczki, elementy ubioru) w przestrzeni publiczej dotyczy to również obecności w kościele parafialnym, polecane jest również używanie rękawiczek jednorazowych.

Czytaj więcej...

Pierwsze Komunie

W związku z aktualnym stanem epidemii i trwającymi ograniczeniami, w maju, w diecezji włocławskiej nie odbędą się uroczystości Pierwszych Komunii Świętych – głosi komunikat Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. Przygotowania dzieci będzie można podjąć po powrocie do szkół, a same Komunie – w porozumieniu z rodzicami dzieci, po ustaniu epidemii. Najwcześniejszy możliwy termin to czerwiec, o ile minie zagrożenie spowodowane wirusem. Przewidziano możliwość tzw. rodzinnej Pierwszej Komunii Świętej. Podjęte zostały również ustalenia, co do bierzmowań.

Czytaj więcej...

Życzenia Wielkanocne

Ks. bp Wiesław Mering

Aktualizacja 14.04.2020

„Wzmocnijcie w sobie wiarę w Jezusa Chrystusa! W Nim znajdujcie pewność życia, które się nie skończy!” – tymi słowami życzeń biskup włocławski Wiesław Mering zwraca się do diecezjan. Życzenia wielkanocne Biskupa Włocławskiego zostaną odczytane w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w kościołach diecezji, a także przekazane za pomocą mediów społecznościowych.

Czytaj więcej...

Wielka Sobota

Jezus Zmartwychwstały

Aktualizacja 13.04.2020

Przez cały dzień w Wielką Sobotę adorujemy Chrystusa złożonego w grobie. Przygotowujemy się i oczekujemy tej najważniejszej w dziejach ludzkości nocy – Wielkiej Nocy, którą rozpocznie sprawowana późnym wieczorem uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej.

Czytaj więcej...