O nas

Kościelna Wieś Kujawska to jedna z najstarszych parafii na Kujawach. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca został zbudowany w latach 1120-1124 z fundacji Piotra Dunina lub z fundacji znanego na Kujawach rodu Łabędziów. Pierwszy znany zapis o kościele pochodzi z 1325 roku, jednak dopiero szesnastowieczne źródło lustracyjne z 1527 roku podaje po raz pierwszy, że kościół jest pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Z rejestru łanów kujawskich z 1489 roku wynika, że do parafii kościelskiej należało 13 wsi: Kościelna Wieś, Bartłomiejowice, Bilno, Bodzanówek, Dunaj, Konary, Krotoszyn, Lekarzewice, Osłonki, Pocierzyn, Ruszki, Ujma Mała i Zagajewice.

W czasach reformacji przez około pięćdziesiąt lat, świątynia była w rękach innowierców. Do kościoła powróciła na początku XVII wieku. Najstarszą częścią kościoła jest romańska nawa z kamienia polnego pochodząca z XII wieku. W XV wieku dobudowane zostały z czerwonej cegły, prezbiterium i zakrystia, a w 1854 roku kruchta. Kościół parafialny wielokrotnie odnawiany, w latach 1612, 1914, 1935, 1961 i w 1975 roku. Wewnątrz kościoła na łuku tęczowym w trzech ostrołukowych wnękach jest polichromia gotycka z XV wieku, z których środkowa przedstawia Chrystusa Bolesnego, a boczna  Matkę Bożą i św. Jana Ewangelistę. Ołtarz główny jest barokowy z XVII wieku. Na terenie parafii znajduje się kaplica w Ruszkach, której historia sięga drugiej połowy XVI wieku.

Kiedy kościół w Kościelnej Wsi znalazł się w rękach innowierców, wtedy to katoliccy właściciele Ruszk kupili kościół parafialny od właściciela Siniarzewa i przenieśli go do Ruszk. Obecna kaplica w Ruszkach została zbudowana w 1920 roku, poświęcona 3 maja tego roku w uroczystość Trójcy Świętej, służy jako kaplica filialna w tutejszej parafii. Dzięki staraniom księdza proboszcza Bogusława Wiszowatego i pomocy przede wszystkim mieszkańców Ruszk kaplica została odnowiona.

Kościół parafialny posiada organy pochodzące z 2 poł. XIX w. Jest to niewielki 8 - głosowy instrument o trakturze gry mechanicznej składający się z jednego 4,5 - oktawowego manuału oraz klawiatury nożnej (pedał) w pełnym zakresie.

Obok kościoła znajduje się XIX wieczna drewniana dzwonnica natomiast w niedalekiej odległości wzniesiona z okazji obchodów jubileuszu roku 2000 grota Matki Bożej wraz z przylegającą kaplicą przedpogrzebową.

Obecnie do parafii Kościelna Wieś Kuj. należy 16 wsi i są to: Kościelna Wieś, Bartłomiejowice, Bilno, Bodzanówek, Kopanina, Krotoszyn, Leonowo, Pocierzyn, Pułkownikowo, Ruszki, Sęczkowo, Ujma Mała, Włodzimierka, Witoldowo i Zielińsk.

Parafia liczy 1.815 dusz.

Odpust parafialny ku czci św. Wawrzyńca odbywa się 10 sierpnia.

Ostatnie misje parafia przeżywała w październiku 2013 roku pod hasłem "Bóg jest miłością". Misje przeprowadzili Ojcowie Redemptoryści z Torunia.

Cmentarz parafialny znajduje się w odległości 300 metrów od kościoła. Na cmentarzu spoczywają księża: ks. Franciszek Stawicki, ks. Ignacy Majewski, ks. Antoni Wesołowski, ks. Franciszek Michalski.

Obecny proboszcz to ksiądz Bogusław Wiszowaty, obowiązki proboszcza pełni od sierpnia 2008r. Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły podstawowe: w Kościelnej Wsi i Pocierzynie, religii nauczają katechetki p. Beata Budzińska i p. Anna Rosińska. Obowiązki organisty pełni p. Dawid Mazurek, a kościelnego p. Piotr Tuszyński.