Wielki Tydzień

Wielki Tydzień Za nami już prawie 40 dni Wielkiego Postu. Czasu pokuty, wyrzeczeń, modlitwy, rekolekcji, który miejmy nadzieję wszyscy wykorzystaliśmy na przygotowanie do tych najważniejszych dni dla chrześcijan. Kontynuujmy ten trud uczestnicząc w wydarzeniach Wielkiego Tygodnia nawet jeśli tylko zdalnie przez TV, radio czy internet to napewno warto.

To, co wydarzyło się dwa tysiące lat temu w Jerozolimie nie jest wymyśloną historią, którą opowiada się dzieciom, nie jest to także tragiczna historia niesłusznie skazanego na śmierć człowieka. Jest to historia naszego życia i naszego zbawienia. To nie tylko tamci źli ludzie sprzed tysięcy lat najpierw witali Jezusa, a potem przekupieni wydali Go na ukrzyżowanie. To my każdego dnia powtarzamy te wydarzenia. Będąc w kościele, czy w czasie prywatnej modlitwy wielbimy Jezusa, oddajemy cześć wjeżdżającemu na osiołku, a chwilę potem zapominamy o wszystkim i zdradzamy Go za trzydzieści srebrników, bo "jakoś trzeba żyć". A gdy to życie zaczyna iść nie "po naszemu" pojawiają się problemy i trudności, to opluwamy Go i wyśmiewamy. Bo ludzie niedobrzy, bo świat niedobry, bo gdzie jest Pan Bóg, bo Kościół tylko wymaga… Aż po różne grzechy będące cierniami i gwoździami raniącymi Jezusa.

Mimo to Jezus z Krzyża mówił "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią" (Łk 23, 34a), a z Jego boku wypłynęła krew i woda jako niekończący się zdrój miłosierdzia dla nas. Dlatego nigdy nie jest za późno, nawet teraz, żeby towarzyszyć Jezusowi w jego wędrówce i czerpać z ofiarowanego nam miłosierdzia. Już w Niedzielę Palmową, gdy wyruszył z Góry Oliwnej na osiołku w drogę, wzięliśmy w dłoń palmy i oddaliśmy mu pokłon. Prawdziwie wielbiąc i dziękując za to, co dla nas czyni. Potraktujmy poważnie jego ostrzeżenia, które nam przekazuje nauczając w Jerozolimskiej Świątyni od poniedziałku do środy. Wreszcie uczestniczmy w rozpoczynającym się czwartkową Ostatnią Wieczerzą Triduum Paschalnym, które przeprowadzi nas przez mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Nie uciekajmy zwyczajowo od razu po nabożeństwach do ciepłych domów. Zostańmy czuwać z Jezusem w Ogrodzie Oliwnym, ocierajmy Mu krwawiącą twarz w drodze na Golgotę, adorujmy w grobie oczekując na chwalebne Zmartwychwstanie.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi uczestnictwa osobistego w nabożeństwach odprawianych w parafialnym kościele proponujemy włączenie się do modlitwy z wykorzystaniem ogólnodostępnych stacji radia i telewizji (plan transmisji poniżej) oraz Internetu. Np. poprzez transmisję na żywo wydarzeń z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze które są ogólnodostępne na stronie jasnagora.pl.

Aktualizacja 31.03.2021

Osobiście w kościele parafialnym
(z zachowaniem obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych)

1 kwietnia 2021 WIELKI CZWARTEK
1800 Msza Wieczerzy Pańskiej
do 2000 Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
Różaniec - Tajemnice Światła
2 kwietnia 2021 WIELKI PIĄTEK
w ciągu dnia Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy
1500 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Liturgia Męki Pańskiej
1800 Droga Krzyżowa
3 kwietnia 2021 WIELKA SOBOTA
w ciągu dnia Adoracja Najświętszego Sakramentu
od 900
do 1100
Poświęcenie pokarmów co kilkanaście minut przed kościołem parafialnym w celu uniknięcia większych skupisk osób.
1200 Poświęcenie pokarmów w Ruszkach
od 1400
do 1500
Poświęcenie pokarmów co kilkanaście minut przed kościołem parafialnym w celu uniknięcia większych skupisk osób.
2000 Wigilia Paschalna zakończona Błogosławieństwem Rezurekcyjnym
4 kwietnia 2018 NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
830
1130
1600

Msza św. w kościele parafialnym
1000 Msza św. w Ruszkach
5 kwietnia 2018 PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
830
1130
1600

Msza św. w kościele parafialnym
1000 Msza św. w Ruszkach

PROGRAM TRANSMISJI

Osobom starszym i chorym oraz tym których dotykają pandemiczne obostrzenia nie mogącym uczestniczyć osobiście w nabożeństwach odprawianych w parafialnym kościele proponujemy włączenie się do modlitwy z wykorzystaniem ogólnodostępnych stacji radia i telewizji. Poniżej zamieszczamy wykaz transmisji, który będziemy na bieżąco aktualizowali.

Aktualizacja 31.03.2021

1 kwietnia 2021 WIELKI CZWARTEK
1000
TV Trwam
Msza Święta Krzyżma Świętego pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka z Bazyliki Św. Piotra w Watykanie
1000
Radio Maryja
Transmisja z Katedry pw. Świętych Janów w Toruniu Msza św. z poświęceniem Krzyżma. Przewodniczy: ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diec. toruńskiej
1800
TVP 1
Msza Wieczerzy Pańskiej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów.
1800
TV Trwam
Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.
1800
Radio Maryja
Transmisja Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej z Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Przewodniczenie i homilia: ks. bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej
2 kwietnia 2021 WIELKI PIĄTEK
1700
Radio Maryja
Transmisja Liturgii Wielkiego Piątku Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa z Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie. Liturgii przewodniczy Ks. Bp. Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego
1800
TV Trwam
Liturgia Męki Pańskiej Transmisja z Bazyliki św. Piotra w Watykanie
1800
TVP 1
Liturgia Męki Pańskiej z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.
2100
TVP 1
TV Trwam
Radio Maryja

Transmisja nabożeństwa Drogi Krzyżowej z Placu św. Piotra w Watykanie z udziałem Ojca Świętego Franciszka
3 kwietnia 2021 WIELKA SOBOTA
1800
TVP 1
Wigilia Paschalna z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.
1930
TV Trwam
Radio Maryja

Liturgia Wigilii Paschalnej z Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie
2000
TVP 1
Orędzie metropolity przemyskiego abp. Adama Szala na Wielkanoc.
4 kwietnia 2018 NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
1000
TVP 1
TV Trwam
Radio Maryja

Msza św. z Watykanu wraz z papieskim błogosławieństwem „Urbi et Orbi”.
  [Źródło: Strony internetowe Radia Maryja, TV Trwam, TVP]